KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7897682
*
nr 789 7682
Gouache
porträtt, Kina, 50x35
Utrop:
800 kr
Såld:
4.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 november 2012
kl 19:22:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/11 21:44:44
1
300 kr
3/11 12:06:22
2
150 kr
3/11 12:06:48
2
300 kr
3/11 12:07:06
2
350 kr
3/11 19:33:03
3
600 kr
4/11 15:08:30
4
900 kr
4/11 16:19:35
3
900 kr
4/11 16:20:39
3
1.200 kr
5/11 17:54:40
4
2.200 kr
5/11 18:59:23
5
1.500 kr
5/11 18:59:50
5
2.000 kr
5/11 19:00:52
5
2.600 kr
5/11 19:07:09
4
3.200 kr
5/11 19:08:56
5
3.000 kr
5/11 19:13:59
6
4.000 kr
5/11 19:14:06
7
3.600 kr
5/11 19:15:22
4
4.000 kr
5/11 19:16:29
4
4.200 kr
5/11 19:17:51
6
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien gouache kina kinesisk kinesiskt porträtt porträttmåleri täckfärg vattenfärg
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:29
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:57
-
9094 Akvareller
2 st, orientaliska, 48x30 cm, yttermått inklusive ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:22
-
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07
*
Gouache
nr 789 7682
Gouache
porträtt, Kina, 50x35
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 4.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 november 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/11 21:44:44 | 1 | 300 kr |
3/11 12:06:22 | 2 | 150 kr |
3/11 12:06:48 | 2 | 300 kr |
3/11 12:07:06 | 2 | 350 kr |
3/11 19:33:03 | 3 | 600 kr |
4/11 15:08:30 | 4 | 900 kr |
4/11 16:19:35 | 3 | 900 kr |
4/11 16:20:39 | 3 | 1.200 kr |
5/11 17:54:40 | 4 | 2.200 kr |
5/11 18:59:23 | 5 | 1.500 kr |
5/11 18:59:50 | 5 | 2.000 kr |
5/11 19:00:52 | 5 | 2.600 kr |
5/11 19:07:09 | 4 | 3.200 kr |
5/11 19:08:56 | 5 | 3.000 kr |
5/11 19:13:59 | 6 | 4.000 kr |
5/11 19:14:06 | 7 | 3.600 kr |
5/11 19:15:22 | 4 | 4.000 kr |
5/11 19:16:29 | 4 | 4.200 kr |
5/11 19:17:51 | 6 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien gouache kina kinesisk kinesiskt porträtt porträttmåleri täckfärg vattenfärg
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:29 -
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:31 -
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:57 -
9094 Akvareller
2 st, orientaliska, 48x30 cm, yttermått inklusive ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:22 -
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07